Szlaki rowerowe w Szklarskiej Porębie. Poznaj najciekawsze!

Źródło: https://wypozyczalnia.immotion.pl/

Szlaki rowerowe w Szklarskiej Porębie należą do największych atrakcji tego dolnośląskiego miasta. Łącznie do dyspozycji kolarzy oddano kilkanaście oznakowanych ścieżek, których łączna długość to 450 km. Najdłuższy zjazd na trasie mierzy 8 km, a najwyższy punkt nad poziomem morza – 1150 m. Szlaki klasyfikowane są w skali trudności od 1 do 5 i występują w długościach od 8 do nawet 50 km.

Trasa nr 1 – Mała Szklarska Pętla

Mała Szklarska Pętla to trasa o długości 13 km. Startuje w centrum miasta i ciągnie się ulicami przy stadionie, aż do Kościoła pw. Bożego Ciała. W międzyczasie odwiedzić można Muzeum w Szklarskiej Porębie, dom Wlastimila Hoffmana i Chybotek. Droga powrotna prowadzi ulicą Dolną, Armii Krajowej oraz Osiedla Podgórze do centrum miasta.

Trasa nr 2 – Trasa Kogeneracji

Trasa Kogeneracji mierzy 58 km. To okazja do zwiedzenia Gór Izerskich i Karkonoszy. Mimo długości jest łatwa technicznie. Po stronie czeskiej zobaczyć można Wodospad Mumlavy, skocznię narciarską i rejony Harrachova. Ze startu w Szklarskiej Porębie trasa kieruje do ośrodka wczasowego Południowy Stok, skąd wyjechać można na Góry Izerskie i przez kopalnię kwarcu dotrzeć do szosy w stronę Jakuszyc.

Górski szlak rowerowy

Trasa nr 3 – Trasa Radiowej Trójki

Trasa Radiowej Trójki mierzy 25 km i jest dość trudna technicznie. Wymaga sporych umiejętności i dobrego sprzętu, dlatego polecana jest wprawionym rowerzystom. Trasa startuje na Skwerze Radiowej Trójki, skąd prowadzi przez centrum obok Starej Chaty Walońskiej. Po dotarciu do Wodospadu Szklarki, należy ruszyć na Białą Dolinę i do Rozdroża pod Kamieńczykiem, po czym na Szrenicę i ponownie na Skwer Radiowej Trójki.

Trasa nr 4 – Łącznik Trzech Dzielnic

Łącznik Trzech Dzielnic należy do najłatwiejszych tras. Mierzy 9 km i przebiega głównie w obszarze Szklarskiej Poręby Dolnej. Początek trasy to centrum miasta przy IT, skąd należy ruszyć obok Kościoła pw. Bożego Ciała do Centrum Rehabilitacji Rolników, ostro zjechać w dół ul. Waryńskiego i wrócić ul. Armii Krajowej.