Poznaj najważniejsze parametry kostki brukowej

Kostka brukowa jest materiałem cieszącym się uzasadnioną popularnością, nie tylko ozdobnym, ale i wyjątkowo funkcjonalnym. Jeśli jednak zależy nam na udanym zakupie, powinniśmy przyjąć do wiadomości to, że nie każdy jej rodzaj jest tak samo interesujący. Na jakie parametry powinniśmy więc zwracać szczególną uwagę?

Szukając odpowiedzi na to pytanie, musimy uświadomić sobie, że solidna kostka brukowa Babice może być wykorzystywana na wiele sposobów. Jest piękną ozdobą ogrodowych ścieżek, może być jednak wyłożona również na przydomowym podjeździe. Nietrudno się domyślić, że w obu przypadkach w centrum naszego zainteresowania znajdować będą się nieco inne właściwości. Jeśli planujemy jeździć po niej samochodem, konieczne będzie sprawdzenie, jaka jest jej wytrzymałość na ścieranie. Informuje nas ona o tym, czy kostka poradzi sobie z naciskiem, jaki jest w stanie wywrzeć samochód osobowy, a także o tym, co stanie się z nią, jeśli na podjeździe zatrzyma się cięższy pojazd. Bez względu na jej przeznaczenie kostka brukowa Babice powinna też być oporna na zamrażanie i rozmrażanie. Producenci testują tę właściwość jeszcze przed dopuszczeniem kostki do sprzedaży, przyjmuje się przy tym, że 150 cykli zamrażania albo rozmrażania to absolutne minimum.

Przed zakupem kostki brukowej warto też przyjrzeć się krytycznie kolorystyce, w jakiej jest utrzymana. Tylko od nas zależy to, na jaką tonację się zdecydujemy. Pamiętajmy jednak, że nie powinno być na niej ani białych, ani ciemnych smug. Zwykle świadczą one albo o niewłaściwym doborze składników, z jakich powstała kostka, albo o ich złym wymieszaniu.