Ile kosztuje wydruk 3D?

Takie pytanie zapewne nasuwa się każdemu, kto chociaż raz usłyszał o tej „przełomowej” technologii wytwórczej. Czy jest tak tani, jak druk na papierze? Dlaczego nie drukuje się w 3D wszystkiego? W tym artykule postaram się nieco przybliżyć to zagadnienie.

Ile kosztuje wydruk 3D figurki?

I tu pojawia się pierwszy problem. Żeby cokolwiek wydrukować, potrzebny jest projekt 3D. Tak samo, jak drukarka atramentowa nie wydrukuje gotowej pracy magisterskiej, dopóki jej nie napiszesz, tak samo drukarka 3D nie wydrukuje figurki, dopóki jej nie zaprojektujesz.

Przecież mam taką figurkę! Nie potrzebuje jej projektować, chcę otrzymać identyczną wydrukowaną w 3D!

I znowu możemy posłużyć się analogią do drukarki atramentowej (a nawet laserowej). Przecież trzymam książkę w ręku, teraz wystarczy ją tylko umieścić w drukarce i… zaraz, zaraz. W drukarce ze skanerem, czyli w urządzeniu wielofunkcyjnym. Do tego należy wciąż przewracać strony. To może jednak lepiej kupić książkę? Albo chociaż e-booka?

Dokładnie tak samo jest z drukiem 3D. Istnieją skanery 3D – jak najbardziej. Jednak są to wciąż drogie urządzenia. Wykorzystują one dość zaawansowane algorytmy, trochę matematyki, optykę. Jak się okazuje, sam skan 3D też nie zawsze wystarczy. Przydałoby się go obrobić, usunąć szumy, w pewnych miejscach wygładzić w innych wyostrzyć. A godziny pracy lecą. Dlatego średnia cena skanowania 3D figurki i przygotowani do druku 3D wynosi na ten moment ok. 800 zł. Oczywiście trafiają się i oferty po 200 zł – jednak o ich jakości nie będę się rozpisywał. Szkoda czasu.

To ile w końcu kosztuje to drukowanie 3D?

15 cm figurka, wydrukowana w technologii FDM to średnio koszt od 300 do 800 zł. Wszystko zależy od jakości, rozdzielczości druku oraz klasy maszyny. Jest to koszt bez obróbki, bez lakierowania oraz szlifowania. Należy pamiętać, że nieodłączną cechą drukowania 3D w technologii FDM są widoczne warstwy, psujące efekt wizualny. Jeśli zmniejszymy figurkę dwukrotnie, jej cena spadnie ok. 4 – 5-krotnie. Wciąż drogo? Jeśli rozpatrujemy przykład figurki – faktycznie. Jednak sprawa ma się zupełnie inaczej gdy figurkę zastąpimy elementem z tworzywa sztucznego. Elementem, drukowanym 3D, będącym częścią maszyny. Oszczędności są jeszcze większe, gdy wspomnianą maszyną jest element linii produkcyjnej. Jeszcze częstszym przypadkiem jest sytuacja, gdy na rynku nie są już dostępne części zamienne. W takim przypadku okazuje się, że druk 3D wcale nie jest taki drogi. Jest jedyną drogą pozyskania elementu w rozsądnej cenie.

Koszt wyprodukowania niewielkich wydruków 3D

Warto też rozważyć koszt wydruku małych obiektów. Jeśli elementem do drukowania 3D jest mały uchwyt (przykładowo 10x20x40mm), to jego cena w technologii FDM wyniesie ok 10 zł netto. W tym wypadku wszystko zależy, od czego to uchwyt, ale jest dużo większa szansa na opłacalność niż w przypadku większych wydruków. Należy pamiętać, że większy wydruk to większa maszyna. Natomiast większa drukarka 3D, to zazwyczaj droższa drukarka 3D. A gdyby jednak była to figurka? Przy tak małych elementach druk trójwymiarowy w technologii FDM (tej najtańszej) jest kompletnie nieracjonalny. Nie ma szans odwzorować tak niewielkich detali. Do takich obiektów służy technologii drukowania 3D z fotopolimerowych żywic.- SLA. Koszt wydruku 40 mm figurki (w przypadku jednej sztuki) w technologii SLA wynosi zazwyczaj ok. 50-150 zł. Cena zależy od użytej maszyny oraz rozdzielczości druku w osi Z, która również wpływa na odwzorowanie detali.

Podsumowując: najważniejszym, decydującym o opłacalności czynnikiem w przypadku wydruków 3D jest po prostu ich przeznaczenie. Natomiast druk 3D nie jest wciąż wykorzystywany do produkcji seryjnej, ponieważ materiał przystosowany do drukowania 3D jest co najmniej 10 – 15-krotnie droższy niż analogiczny materiał służący do formowania wtryskowego.