Czy tani CAD może być dobry?

Czym jest tani CAD? Może to być np. zamiennik AutoCADa, taki jak ZWCAD, czy GstarCAD. W obu przypadkach charakterystyczną cechą jest stosunkowo niska cena i wieczysta licencja. Bo sam zakup programu to dopiero „połowa sukcesu”. W przypadku wielu rozwiązań najwyższe koszty związane są z utrzymaniem subskrypcji.

Nowoczesne alternatywy dla flagowca wyposażone są w bardzo zaawansowane funkcje. W wielu przypadkach nie odbiegają one od pioniera na rynku. Co więcej, dobry zamiennik AutoCADa powoli może zdominować rynek. Użytkownicy cenią sobie wysoką jakość produktu, ale najbardziej, jeżeli w parze z nią idzie konkurencyjna cena.

Tani CAD z wieczystą licencją

ZWCAD, czy GstarCAD wyróżniają się przede wszystkim wieczystą licencją. W przeciwności do AutoCAD można te programy wykupić na własność, bez konieczności corocznego uiszczania opłat. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ użytkownicy mogą co roku za dopłatą aktualizować swoje programy, jeżeli chcą być cały czas na bieżąco, ale nie muszą. Mogą wykorzystywać przez cały czas pierwotną wersję rozwiązania.

Dobry zamiennik AutoCADa powinien charakteryzować się także innowacyjnymi rozwiązaniami. Oczywiście podstawą zawsze będą podstawowe, niezmienne funkcje, ale dobrze, jeżeli producent poszukuje także dodatkowych rozwiązań. Nawet tani CAD może zawierać pionierskie rozwiązania. Przykładem jest GstarCAD z nową funkcjonalnością Collaborative Design.

Swoich zwolenników ma także inny, wspomniany na początku zamiennik AutoCADa – ZWCAD. Jest to popularne w Polsce narzędzie, często porównywane z GstarCAD. Dlaczego? Oba programy charakteryzują się szybką pracą i małymi plikami instalacyjnymi. Obsługują formaty DWG/DXF, nakładki branżowe, pozwalają także na przechowywanie plików w chmurze.

To, co odróżnia GstarCAD to interfejs niemal identyczny, do tego znanego z AutoCAD. Użytkownikom jest więc łatwiej przenieść swoją pracę do bardzo podobnego narzędzia, niż uczyć się obsługi ZWCAD. Niezależnie od tego, aby podjąć najlepszą decyzję, na pewno warto poznać oba narzędzia. Wystarczy pobrać bezpłatne wersje testowe i sprawdzić, które okaże się tym optymalnym.