MISTRZOSTWA EUROPY U23 W LEKKIEJ ATLETYCE BYDGOSZCZ 2017

Norweski płotkarz Karsten Warholm zdobył w Bydgoszczy złoty medal, bijąc jednocześnie rekord Europy do lat 23; tak samo jak turecka biegaczka długodystansowa Yasemin can. Chorwacka oszczepniczka Sara Kolak pobiła natomiast rekord mistrzostw. A w trzech konkurencjach dwa razy na podium stawali reprezentanci tego samego kraju

Warholm liczył w Bydgoszczy na dwa złota w konkurencjach indywidualnych. Co nie udało mu się w sobotę w biegu na jedno okrążenie "płaskie" (przegrał ze Słoweńcem Luką Janezicem), nadrobił nazajutrz w swej koronnej konkurencji - biegu na 400 metrów przez płotki. Na ostatniej prostej prześcignął czołówkę i wygrał w znakomitym czasie - 48,37 s. Odebrał rekord Europy młodzieżowców - komentującemu te mistrzostwa na stadionie Zawiszy - Markowi Plawgo, który właśnie tu, w 2003 roku, uzyskał 48,45 s.

Kolak sp
isała się jak na mistrzynię olimpijska przystało. Rzuciła w najlepszej próbie 65,12 m, wymazując dotychczasowy rekord młodzieżowych mistrzostw. Wygrała jednak z niewielka przewaga , bo tylko 70 cm bliżej oszczep posłała Łotyszka Anete Kocina, która w ostatniej kolejce zepchnęła na trzecie miejsce Polkę Marcelinę Witek.

Wszystkie trzy medalistki biegu na 5000 metrów pań uzyskały natomiast czasy lepsze niż dotychczasowy rekord zawodów (15:16.79 Elvan Abeylegese z 2003). Obecny należy od niedzieli do Turczynki Yasemin Can (15:01.67).

W trzech finałach - ostatniego dnia ME U23 - udało się pobiec po medale lekkoatletkom i lekkoatletom tego samego państwa. Bieg na 3000 m z przeszkodami zakończył się dubletem Włochów: zwyciężył Yohanes Chiappinelli przed Ahmedem Abdelwahedem. W rywalizacji pań na 1500 m za mistrzynią Konstanze Klosterhalfen finiszowały Polki: Sofia Ennaoui przed Martyną Galant. Wreszcie w skoku wzwyż triumfowała Yuliya Levchenko (wygrała tak jak rok temu, w MS U20 w Bydgoszczy) przed Iryną Herashchenko.